Domovská stránka arrow Životní prostředí arrow Ekologie měst arrow Skládky v MČ Čakovice a v okolí

Skládky v MČ Čakovice a v okolí

Napsal: Zastěrová Daniela
23.08.2011
Je čas prázdnin a někteří lidé vyjíždějí na pobytové zájezdy, jiní dávají přednost dovolené aktivní a poznávací. Mnozí třeba vyráží jen na výlety po okolí. Co mají ale všichni společné je to, že chtějí trávit svůj volný čas v prostředí, které vyhovuje jejich představám. Při návratu do místa bydliště, zvláště po delší dovolené, si mnozí povšimnou věcí, které během roku již ani nevnímají.
Letos po návratu z dovolené z okolí Rožnova pod Radhoštěm jsem si uvědomila, že je sever Prahy rájem skládek a mnohé se nás bezprostředné týkají.
Skládka Ďáblice je oficiální skládka komunálního odpadu Prahy a Středočeského kraje. Jelikož je situovaná západně od MČ Čakovice a větry vanou převážně západní, můžeme jí někdy cítit při nízkém tlaku vzduchu. V jejím blízkém okolí již byly naměřeny škodlivé látky, které se  ve skládce vytvářejí. Doufejme, že bude vyhodnocen vliv skládky na životní prostředí včetně rozboru spodních vod.  (viz článek „Vodní zdroje v Čakovicích “)

Skládky v MČ Čakovice

Divoké skládky

- zakládají je lidé, kteří bohužel také bydlí v Čakovicích a jsou zřejmě zvyklí pohazovat věci mimo svůj byt nebo dům. A tak není výjimkou, že si někdo vymění okna a staré vyhodí na cestu do Letňan nebo si udělá rekonstrukci bytu a zbytky vyveze k cestě, kterou chodí občané Čakovic do nového lesoparku, který je situován mezi MČ Letňany a Kbely. Částka, kterou musí obec na úklid vydávat (je-li to na obecním pozemku) by se mohla využít účelněji. 
 
 
 
Černá skládka na místě bývalé stodoly
- u silnice z Čakovic na Kbely (u odbočky na Přezletice)
Tato skládka je na místě více jak rok a je již poměrně rozsáhlá. Je to obrovské množství nákladních aut, které zde složily prakticky cokoli. Od stavebního odpadu, zeminy až po komunální odpad. Toto místo ale není určeno pro skládku a asi se občané po právu ptají, jak je možné (v tomto případě na soukromém pozemku) , takovouto černou skládku v Čakovicích provozovat.

 

Skládka Miškovice – černá skládka alias bikrosové hřiště (10. výročí)

- rozkládá se v těsné blízkosti fotbalového hřiště a je prakticky součástí červené turistické trasy z Miškovic do Brázdima – je situovaná několik desítek metrů nad místním rybníkem. Černou skládku v Miškovicích máme již 10 let a je škoda, že pani Samková již nebydlí v Čakovicích, určitě by uspořádala na počest nějakou oslavu – „je to přeci její dítě“. Obrovskou finanční hodnotu se někomu podařilo ušetřit a zřejmě někomu i získat při stavbě objektů ve Kbelích a v Praze 9 ve Vysočanech. Vybagrovaný materiál se nevozil na oficiální skládku, kam patřil, ale po dohodě s bývalým vedením MČ Čakovice (zřejmě i s podporou ODS na Magistrátu) se navážel vedle hřiště. Občané Miškovic se poměrně dlouho snažili toto zastavit a ač byli v právu, dalo velkou práci, než se jim to podařilo. Není se čemu divit, když se domáhali práva u těch, kteří tomuto kroku dali zelenou. Do té doby se navezlo cca 150 000 m3 různého materiálu, převážně ale černé sutě, která zřejmě obsahuje mj. pyrity, síru aj. škodlivé látky – přesné složení obsahu skládky nebylo veřejnosti nikdy sděleno. Stavební úřad Kbely nakonec vydal rozhodnutí na její odstranění, vedení i radní MČ Čakovice a příslušný stavební odbor ale v tomto směru vůbec nic neudělali. Tuto skládku, pod krycím pracovním názvem „bikrosové hřiště“ (bez projektu a stavebního povolení), realizovala firma PROFA Praha, spol.s r.o. Kdo o této „akci“ něco ví a viděl někdy, jak vypadá bikrosové hřiště, tomu je jasné, že to byl jen zastírací manévr pouze ve prospěch investorů, proti vůli občanů a dokonce to neschválilo ani tehdejší zastupitelstvo pod vedením starosty pana Prebsla. Po jeho výměně, schválili navážení černé skládky pouze radní pod vedením nové starostky pani Samkové.
Před 10 lety mohli investoři ušetřit za navezení této nehomogenní černé sutě (zřejmě včetně škodlivých látek ze zrušené kbelské galvanovny) do Miškovic cca 40 milionů Kč, dnes by obec za odvezení musela vydat nejméně dvojnásobek. Je to smutné dědictví po celém bývalém vedení radnice v čele s pani Samkovou, která navíc paradoxně řídila výbor pro životní prostředí nejvyššího orgánu samosprávy zastupitelstva Prahy.
Této černé skládky se asi jen tak nezbavíme. Fotka z roku 2007 se nijak neliší od dnešního stavu. Bohužel ani po bikrosovém hřišti se nesvezeme. Spíše se bude skládka rozšiřovat o další nepotřebné věci, kterých se občané budou zbavovat, jak je možné vidět i na jedné fotografii.
Je to typický příklad jednání vedení obce proti zájmu místních občanů - a toto dědictví budeme mít bohužel stále na očích. 
 
  

 
Skládka Veleň – narazíme na ni cestou z Miškovic do Mírovic.
- je to oficiální skládka provozovaná mnoho desetiletí. Bohužel občané z okolí vozí ke skládce cokoli, co jim doma vadí, takže pohled a dojem kolemjdoucích je hodně nevábný.
 
 
 Při procházce MČ Čakovice a jejím okolím, prakticky vždy narazíme na nějakou skládku nebo je alespoň na dohled. Některé zakládají nepřizpůsobiví občané, na některých vydělávají spekulanti. Vždy je to ale věc, která do přírody nepatří a veškerý odpad by se měl vozit na oficiální a k tomuto účelu odborně založenou skládku.
Přejme si navzájem, aby se naše MČ zbavila skládek, které tu nemají co dělat a abychom se při procházkách mohli dívat na to, co kde roste a ne na to, co je kde pohozeno.
Poslední úprava: 30.08.2011
Oficiálni dokumenty OS
Oficiální dokumenty OS Plánovaná setkání OS
Vaše fórum
Vstupte zde je otevřeno!
Střípky z naší historie
Vstupte zde je otevřeno!
Statistiky
Návštěvníci: 1520493
Náhodný obrázek
DSC00378.jpg