Kácení stromů

Co lze dělat proti kácení stromů?

Příspěvek od OBČANSKÉ SDRUŽENÍ
03.12.2007

Co dělat, jestliže se někdo chystá svévolně pokácet vzrostlý pěkný strom a vám to zdaleka není lhostejné ?

Správný postup není vždy jednoduché zvolit. Je to především o výdrži a naprostém přesvědčení, že se věnujete skutečně správné věci (stromu).

Ne zcela vzácně si zadavatel kácení (často např. místní samospráva) povolení kácení uděluje sama sobě a tím kácení dává do souladu s „předpisy“ a často bez možnosti nápravy.

Stromy tvořící součást veřejné zeleně díky desetiletím předchozí nepéče často skutečně nejsou v dobrém zdravotním stavu. Ztrácíme je pak z toho prostého důvodu, že ani současné samosprávy nevěnují dostatek péče a prostředků na náležitou údržbu veřejné zeleně.

Je potom vlastně „levnější“ vzrostlé stromy pokácet, než jim poskytnout potřebnou záchovnou péči; estetická hodnota vzrostlých stromů a jejich cena pro životní prostředí jsou bohužel při tomto omezeném pohledu zanedbatelné a při verdiktech o kácení nehrají podstatnou roli.

Často je třeba též vnímat podnikatelské zájmy skupin, které se kácení profesionálně věnují spolu s firmami, které zajišťují následnou ev. asanaci. Jejich napojení na subjekty, které poskytují právně závazné znalecké dendrologické posudky, vedoucí k „legálnímu“ kácení, lze jen tušit.

Jako vždy, nejdůležitější je prevence. Vědět, k jakým dřevorubeckým krokům se schyluje a dle možnosti jim zabránit dříve, než padnou razítka na papír: pak obvykle již druhý den stromy nezvratně padají na zem.


Pro informace o vaší možné sebeobraně proti kácení stromů lze najít na této dobré adrese: http://stromy.arnika.org/.

V urgentních případech v souvislosti se svévolným kácením stromů je možné kontaktovat též Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP)

na tel. +420 731 405 072.

Nelze však vždy zabezpečit, že i tato organizace bude posuzovat spíše formální stav dokumentace, obvykle již vydané ke kácení, spíše než faktický stav a možnou záchranu stromů.

 

Přejeme vám i vašim stromům k tomu čistou hlavu a čistý vzduch.

0 Komentáře
Poslední úprava: 04.12.2007

ROK 2OO7- Rok kácení stromů v Čakovicích ?

Napsal: Radim Zástěra
01.08.2007

Čakovice, kromě docela pěkného parku u zámku, mají žalostně málo ploch veřejně přístupné zeleně. Jenom několik ulic zde se může pyšnit krásnými vzrostlými stromy, převážně lípami: např. části ulic Danielova, Třtinová, Homolová a Jizerská. Lidé se pod stromy rádi procházejí, na konci jara lípy kvetou a nádherně voní, poskytují příjemný stín a čistí vzduch.

Každý by mohl očekávat, že si naše městská část ve svých značně již narušených ekologických podmínách bude co nejvíce vážit alespoň svých zbytků „zeleného bohatství“.0 Komentáře
Poslední úprava: 12.12.2007
Čtěte více...

Rekonstrukce Třtinové ulice - AKCE LÍPA

Napsal: Antošíková Hanka
03.06.2007
Ulice Třtinová byla lemována krásným stromořadím vrostlých lip. Před řadou let je dosti brutálně a značně neodborně ořezaly jakési "technické služby"; všechny lípy to naštěstí přežily. Každoročně krásně voněly a lahodily oku.
Stín nám dávaly přibližně 80 let; řadu z nás provázely celým životem.
*
V roce 2006 proběhla v ulici rekonstrukce kanalizace a následně byla naplánována obnova vozovky a rekonstrukce chodníku. Ani ve špatném snu nás nenapadlo, co se pod pojmem plánované rekonstrukce ve skutečnosti také skrývá ...
0 Komentáře
Poslední úprava: 29.11.2008
Čtěte více...

Rekonstrukce v ulici Třtinová

Napsal: Antošíková Hanka
03.06.2007

Od března 2007 probíhá první etapa rekonstrukce v ulici Třtinová v úseku od ulice Schoellerovy po Řepovou. Návrh úpravy zeleně schválila Rada městské části Praha – Čakovice v Usnesení R-11/3.3/07. K značné lítosti nás, kteří v této ulici bydlíme, ale i mnoha dalších, kteří podpořili naši snahu zabránit realizaci projektu plošného kácení vzrostlých stromů, padlo najednou 16 lip. Odborný dendrologický posudek a pěstební opatření zpracoval ing. S. Burian.

Podrobný průběh celé akce, která chvílemi připomíná absurdní drama, si můžete přečíst vice...
0 Komentáře
Poslední úprava: 09.11.2008
Oficiálni dokumenty OS
Oficiální dokumenty OS Plánovaná setkání OS
Vaše fórum
Vstupte zde je otevřeno!
Střípky z naší historie
Vstupte zde je otevřeno!
Statistiky
Návštěvníci: 1496330
Náhodný obrázek
DSC00381.jpg