Domovská stránka arrow Aktivní odpočinek arrow Příroda arrow Čakovice a okolí – zeleň a možnosti aktivního odpočinku

Čakovice a okolí – zeleň a možnosti aktivního odpočinku

Napsal: Zastěrová Daniela
05.06.2007

    V současné době pracuje mnoho lidí do pozdního odpoledne. Mnozí z nich touží po aktivním odpočinku a snaží se ještě navečer vyrazit do okolí. Jedni s dětmi na kolech, jiní jdou proběhnout pejska, který se na tuto chvíli těší celý den. Mnozí zase preferují dlouhé zdravotní procházky.

    Projet se s dětmi na kole v naší lokalitě je velmi nebezpečné, protože zde nejsou navazující cesty mimo silnice. Udělat si okruh alespoň 20km je nemožné. V okolí Čakovic vyrostlo mnoho obytných domů a silnice, které se dříve využívaly pro cyklistiku a turistiku jsou velmi frekventované. U zámeckého parku v lokalitě rodinných domků vyrostlo sídliště s mnohapodlažními domy pro cca 2000 obyvatel. Po jejich nastěhování se zvýší nejen počet aut, ale také počet lidí, kteří budou chtít aktivně trávit svůj volný čas přes týden i o víkendu.

Jakou zeleň v Čakovicích a okolí je možné využít?

    Zámecký park - upravená plocha zeleně s dvěma rybníky. Park je velmi oblíben mezi rybáři, také je využíván na krátké procházky (obejde se za 10 minut). Bylo zde vykáceno mnoho krásných vzrostlých stromů, které v létě poskytovaly příjemný chládek.
Zámecký park Zámecký park

    "Havraňák" – nyní velmi zanedbaný přírodní lesík, lemující po pravé straně část železniční tratě z Čakovic do Kbel. Chvílemi se spíše podobá smetišti. Je to škoda, alespoň na krátké projížďky či procházky by byl vhodný - zatím ale nemá návaznost na polní cesty, které by vás vedly dál okolní přírodou.

Havraňák Havraňák
    Dalším přírodním lesíkem je háj v Miškovicích, který je oblíbeným místem na procházky s pejskem i projížďky na kole. Dostat se tam můžete z Čakovic podél Mratínského potoka nebo z Třeboradic cestou mezi poli. Část silnice vás ale nemine.
    V okolí háje spatříte dvě skládky, jednu v Miškovicích, druhá patří Veleni. Moc krásný pohled na ně není.
Skládka
    V okolí Čakovic se dá jezdit hlavně mezi poli, dokud se nezačne se stavbou dálnice. Vyjedete-li z miškovského háje do Mírovic, můžete po přejití silnice pokračovat cestou směrem na Hovorčovice. Toto velké pole je protkáno cestami, takže se nemusíte bát, že vás nebo vaše děti porazí nějaké auto. Projíždět se můžete mezi Velení, Sluhy, Měšicemi a Hovorčovicemi, z těch se pak okolo trubky teplovodu dostanete zpět do Třeboradic..

    Rozhodně to nejsou nijak okouzlující projížďky ve srovnání s jinými částmi Prahy např. Stromovkou, hájem na Ládví nebo v Čimicích. Krásné projížďky a procházky mají i obyvatelé Krče nebo Tróje. Za bruslením se z Čakovic vyjíždí např. do Stromovky nebo až do Podolí, kde je cyklostezka upravena i pro bruslaře, kteří mohou dojet téměř až na Zbraslav.

    Zadíváte-li se na mapu Prahy, uvidíte mnoho zelených ploch k rekreaci. V naší oblasti to ale zatím není.

    Máte-li nějaký zajímavý typ na bezpečnou projížďku po našem okolí – popište ji na našich stránkách, určitě ji všichni cyklisté rádi vyzkouší.

Poslední úprava: 17.08.2007
Oficiálni dokumenty OS
Oficiální dokumenty OS Plánovaná setkání OS
Vaše fórum
Vstupte zde je otevřeno!
Střípky z naší historie
Vstupte zde je otevřeno!
Statistiky
Návštěvníci: 1520478
Náhodný obrázek
DSC00371.jpg