Domovská stránka arrow Životní prostředí arrow Kácení stromů arrow Co lze dělat proti kácení stromů?

Co lze dělat proti kácení stromů?

Příspěvek od OBČANSKÉ SDRUŽENÍ
03.12.2007

Co dělat, jestliže se někdo chystá svévolně pokácet vzrostlý pěkný strom a vám to zdaleka není lhostejné ?

Správný postup není vždy jednoduché zvolit. Je to především o výdrži a naprostém přesvědčení, že se věnujete skutečně správné věci (stromu).

Ne zcela vzácně si zadavatel kácení (často např. místní samospráva) povolení kácení uděluje sama sobě a tím kácení dává do souladu s „předpisy“ a často bez možnosti nápravy.

Stromy tvořící součást veřejné zeleně díky desetiletím předchozí nepéče často skutečně nejsou v dobrém zdravotním stavu. Ztrácíme je pak z toho prostého důvodu, že ani současné samosprávy nevěnují dostatek péče a prostředků na náležitou údržbu veřejné zeleně.

Je potom vlastně „levnější“ vzrostlé stromy pokácet, než jim poskytnout potřebnou záchovnou péči; estetická hodnota vzrostlých stromů a jejich cena pro životní prostředí jsou bohužel při tomto omezeném pohledu zanedbatelné a při verdiktech o kácení nehrají podstatnou roli.

Často je třeba též vnímat podnikatelské zájmy skupin, které se kácení profesionálně věnují spolu s firmami, které zajišťují následnou ev. asanaci. Jejich napojení na subjekty, které poskytují právně závazné znalecké dendrologické posudky, vedoucí k „legálnímu“ kácení, lze jen tušit.

Jako vždy, nejdůležitější je prevence. Vědět, k jakým dřevorubeckým krokům se schyluje a dle možnosti jim zabránit dříve, než padnou razítka na papír: pak obvykle již druhý den stromy nezvratně padají na zem.


Pro informace o vaší možné sebeobraně proti kácení stromů lze najít na této dobré adrese: http://stromy.arnika.org/.

V urgentních případech v souvislosti se svévolným kácením stromů je možné kontaktovat též Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP)

na tel. +420 731 405 072.

Nelze však vždy zabezpečit, že i tato organizace bude posuzovat spíše formální stav dokumentace, obvykle již vydané ke kácení, spíše než faktický stav a možnou záchranu stromů.

 

Přejeme vám i vašim stromům k tomu čistou hlavu a čistý vzduch.

Poslední úprava: 04.12.2007
Oficiálni dokumenty OS
Oficiální dokumenty OS Plánovaná setkání OS
Vaše fórum
Vstupte zde je otevřeno!
Střípky z naší historie
Vstupte zde je otevřeno!
Statistiky
Návštěvníci: 1257924
Náhodný obrázek
DSC00370.jpg