Domovská stránka arrow Životní prostředí arrow Ekologie měst arrow Akademie věd ČR kritizuje návrhy na změny územního plánu v Praze

Akademie věd ČR kritizuje návrhy na změny územního plánu v Praze

Napsal: Černý Karel
11.10.2008

 

ČTK: vydáno 07.10.2008, 18:51

Praha - Rozsáhlá výstavba na úkor zeleně, kterou by umožnila část podnětů na změnu územního plánu v některých pražských městských částech, může v budoucnu zvýšit nemocnost pražských dětí a úmrtnost dospělých na kardiovaskulární onemocnění.

Uvedla to Komise životního prostředí Akademie věd České republiky, které předsedá MUDr. Radim Šrám (jeho rozhlasový profil viz např. zde) a jejímiž členy jsou tři desítky dalších odborníků z našich univerzit a vědeckých pracovišť.

Městské části v minulých měsících odeslaly magistrátu své podněty do nového územního plánu, který by měl platit od roku 2010. Některé z nich i přes odpor obyvatel navrhují změnit zeleň na stavební plochy.

Členové komise AV ČR považují takové návrhy za naprosto nevhodné a svědčí o ignorování základních funkcí zeleně v městských celcích. Zelené plochy podle odborníků slouží nejen k zachycení prachu a dalších nečistot, ale také k regulaci vlhkosti ovzduší, mají vliv také na nepříznivé tepelné režimy měst a snížení hlukové zátěže.

Představa o využití každé volné plochy k výstavbě je podle komise zásadně chybná a eticky nepřijatelná.

"Rozsáhlá výstavba i v chráněných územích, jako je například lokalita Dívčí hrady nebo Vidoule v Praze 5, jsou příkladem pohrdání základními právy člověka, kam dnes řadíme i zajištění lidského zdraví a udržitelného rozvoje," uvedla komise Akademie věd ČR.

Pokud budou plánované návrhy uskutečněny, může se zhruba za deset let u pražských dětí projevit narušení imunity, u dospělých pak vyšší nemocnost a úmrtnost na kardiovaskulární choroby. U starších obyvatel by se mohla zvýšit úmrtnost v létě při tropických teplotách. Odborníci proto doporučují soustředit novou zástavbu do takzvaných brownfields, vytvářet a udržovat zelené prstence kolem měst a podporovat strategické krajinné plánování.

Proti podnětům na změnu územního plánu vystupovali například obyvatelé Praha 4 a 5. Obávají se zastavění Kavčích Hor, ulice Nad Pekařkou, stolové hory Vidoule, Dívčích hradů nebo parku Kavalírka.

Magistrát hl.m. Prahy v současné době zpracovává koncept územního plánu, ke kterému se budou moci vyjádřit městské části i veřejnost. Jeho konečnou podobu bude příští rok (2009) schvalovat zastupitelstvo hlavního města.

Poslední úprava: 12.10.2008
Oficiálni dokumenty OS
Oficiální dokumenty OS Plánovaná setkání OS
Vaše fórum
Vstupte zde je otevřeno!
Střípky z naší historie
Vstupte zde je otevřeno!
Statistiky
Návštěvníci: 1257897
Náhodný obrázek
DSC00371.jpg