Domovská stránka arrow Stavby které nás znepokojují arrow Obytný soubor „Rezidence Čakovic“

Obytný soubor „Rezidence Čakovic“

Napsal: Zastěrová Daniela
26.11.2007
Čtyři vysoké obytné domy, místo bývalých jeslí a mateřské školky AVIA .
Téměř všichni starousedlíci Čakovic znají bývalé jesle a mateřskou školku závodu AVIA, které se nacházejí v zahradě se vzrostlými stromy mezi ulicemi Vážská, Něvská a Dyjská, mezi dvěma sídlišti blízko koupaliště. Mnoho z nás tam chodilo, ať už jako rodiče nebo jako děti viz další fota (02 03 05 06 07 08 09).

01

Nyní se plánuje zastavění této lokality čtyřmi vysokými obytnými domy (takové malé sídliště mezi dvěma stávajícími sídlišti) s pracovním názvem Rezidence Čakovic - investor Golden Spires.

V této klidné části Čakovic v blízkosti školy, družiny a školky, která v současné době nestačí pokrýt poptávku je soustředěno velké množství obyvatel, takže by bylo vhodné zachovat do budoucna tuto zahradu na jakékoli využití pro děti, jako doposud.
Mnoho lidí z okolí dováží děti do čakovické základní školy a jistě by uvítali, stejně tak jako místní obyvatelé, kdyby mohli umístit své mladší děti přes den v hezkém a hlavně zdravějším prostředí.

Toto území bylo celé do r. 2005 označeno v územním plánu VV (veřejné vybavení), takže ho majitel nemohl zastavět obytnými domy. Poté ale bylo účelově rozděleno a na část byla podána žádost o změnu územního plánu. MČ Čakovice nic nenamítala (zřejmě s tím souhlasila), a tak bylo po dvojím projednání (pod. č. Z691/05) využití změněno na OB-C, tzn. možnost vykácení zahrady, která rostla 50 let a postavení bytů, kterých se staví stovky kusů na polích v okolí Čakovic.

Územní plán Čakovic s vyznačením lokality
Původní označení VV
Označení po změně

To, že se v domech plánuje pošta a jiné služby způsobí, že se zhorší v okolí školy a stávající školky životní prostředí, protože sem bude jezdit navíc ještě mnoho dalších aut.

Kde bude v Čakovicích nová školka?
Staví se nový obytný dům naproti sídlišti u zámeckého parku, kde má být mateřská školka v přízemí. Tato stavba je situována na poli u rušné silnice mezi Čakovicemi a Třeboradicemi, kde se nenachází žádná zeleň, natožpak vzrostlé stromy, které poskytují chládek v parném létě a ještě zachytávají prach a škodlivé látky. V budoucnu je tato silnice plánována jako výpadovka z Čakovic na pražský obchvat. viz foto budoucí nové školky ( 01 02 03 ).

Jak se snaží řešit stejné věci v jiných částech Prahy?
V Klánovicích usilují zastupitelé o změnu územního plánu, aby zachránili část lesa.
Žižkovská radnice požaduje změnu územního plánu z OB na zeleň v Kouřimské ulici a tím zabránit majiteli pozemku postavit obytný dům na místě dnešního parku.
Další příklad je z Letňan.Tam měl majitel v plánu zastavět část bývalé školky Místecká i okolní zeleň. Místním obyvatelům se to však nelíbilo. V Letňanech se dokonce ptají dopředu občanů na názor, ještě než začne stavební řízení a přihlížejí k tomu.. V tomto případě se radní i zastupitelé rozhodli pozemek vykoupit a vhodně upravit (Letňanské listy 09.2007). Také se letňanským zastupitelům podařilo ve spolupráci s Magistrátem získat rozsáhlé pozemky a začít na svém katastrálním území sázet les a zeleň pro relaxaci i aktivní odpočinek na 31 hektarech. V Letňanech se mají opravdu čím chlubit.

V Čakovicích nikdo z občanů, kteří bydlí v blízkosti výše zmíněné zahrady netuší a ani si nedovede představit, že by se tam mohlo místo vzrostlých stromů postavit další sídliště.

 

Poslední úprava: 25.03.2008
Oficiálni dokumenty OS
Oficiální dokumenty OS Plánovaná setkání OS
Vaše fórum
Vstupte zde je otevřeno!
Střípky z naší historie
Vstupte zde je otevřeno!
Statistiky
Návštěvníci: 1317541
Náhodný obrázek
DSC00374.jpg