Domovská stránka arrow Informovanost občanů arrow Informovanost občanů arrow JEDNACÍ ŘÁD MČ ČAKOVICE ODSOUZEN OMBUDSMANEM

JEDNACÍ ŘÁD MČ ČAKOVICE ODSOUZEN OMBUDSMANEM

Příspěvek od OBČANSKÉ SDRUŽENÍ
30.09.2008

„Zástupkyně veřejného ochránce práv po analýze případu dospěla k závěru, že kritizovaný jednací řád nezákonným způsobem omezuje práva občanů“.

„Občanům je upřeno právo ovlivňovat rozhodování zastupitelstva a současně je tím porušeno obecné právo občana podílet se na správě věcí veřejných podle čl. 21 odst. 1 Listiny základních práv a svobod“

Mgr. Iva Hrazdírová,
Kancelář veřejného ochránce práv

 

Jelikož na naši výzvu napravit pochybení v novém jednacím řádu zastupitelstva MČ Čakovice naši zastupitelé nereagovali a chybu v jednacím řádu nijak neopravili (viz celý článek i odpověď starostky Samkové ze dne 21.1.2008), obrátili jsme se stížností na Magistrát hl. m. Prahy, na Ministerstvo vnitra a na Kancelář veřejného ochránce práv.

 

Ministerstvo vnitra i Kancelář veřejného ochránce práv dali našemu názoru za pravdu a potvrdili, že občané musí mít možnost vyjádřit se na jednání zastupitelstva k projednávané věci dříve, než je ve věci rozhodnuto a nikoli až poté, kdy je věc již zastupitelstvem rozhodnuta.


Na základě naší stížnosti Kancelář ombudsmana požádala v červenci 2008 Ministerstvo vnitra a Magistrát hl. m. Prahy o provedení dozoru a o kontrolu u tohoto konkrétního případu (MČ Čakovice) a současně požádala o prověrku jednacích řádů u všech ostatních městských částí hl. města Prahy s cílem neomezovat zákonné právo občanů vyjadřovat se na zasedáních zastupitelstva k projednávaným záležitostem.
 

 

Skutečně nás velmi mrzí, že jsme si tuto záležitost nemohli vyřešit „doma, u nás v Čakovicích“, jak jsme vyzývali naše zvolené zastupitele již na konci r. 2007.

 

V současnosti netrpělivě čekáme na urychlenou nápravu závadnosti jednacího řádu MČ Čakovice.

 

Vyzýváme především starostku Samkovou, aby osobně tuto nápravu vadného stavu jednacího řádu iniciovala. Občanské sdružení Čakovice 2007 je připraveno jí k tomu poskytnout svoji plnou odbornou pomoc.

 

Kauza závadných jednacích řádů zastupitelů MČ Čakovice zdaleka nekončí: další pokračování zde .

Poslední úprava: 13.10.2008
Oficiálni dokumenty OS
Oficiální dokumenty OS Plánovaná setkání OS
Vaše fórum
Vstupte zde je otevřeno!
Střípky z naší historie
Vstupte zde je otevřeno!
Statistiky
Návštěvníci: 1317567
Náhodný obrázek
DSC00376.jpg